
Vi vill växa med Tvååker
Tvååker är en populär serviceort ungefär 15 km söder om centrala Varberg, med närhet till E6, natursköna omgivningar och ett blomstrande föreningsliv. Fortinova är fastighetsägare på orten och dessutom stolta sponsorer till Tvååkers IF.
Tvååker har medeltida ursprung, men området från dagens samhälle och ut mot kusten och Galtabäck har varit bebott längre än så. Arkeologer har hittat spår av boplatser från stenåldern och gravar och andra fynd från bronsåldern och järnåldern.
Fram till 1971 var Tvååker en egen kommun, men blev en del av Varberg i samband med den landsomfattande kommunreformen.
Tvååker växer och utvecklas i högsta grad än i dag. Det är mycket på gång, med nya bostadsområden och en ny förskola, till exempel. Den ökande befolkningen kommer på sikt att behöva mer service och det finns goda möjligheter för kommersiell etablering.

Fortinova vill gärna vara en del av den här positiva utvecklingen. Vi äger flera bostadsfastigheter i Tvååker och hoppas kunna förvärva ytterligare på sikt. Tills vidare bidrar vi till den positiva samhällsutvecklingen bland annat genom att stötta Tvååkers IF, som både har framgångsrika seniorlag och en bred, aktiv ungdomsverksamhet.
Vill du läsa mer om Fortinovas hållbarhetsarbete, utifrån de tre aspekterna ekonomisk, ekologisk och social hållbarhet? Kika här!
Visste du att …
Tvååker betyder inte två åkrar ”på var sida om kyrkan”, vilket många tror. Svenskt ortnamnslexikon har forskat i saken. Ordet ”to”, som finns i det första skriftliga belägget för namnet Toaker från 1198, är ett dialektalt ord som betyder ”lin”. Därför är den korrekta tolkningen sannolikt Linåkern.